Żelkowe ABC
17 października 2019Kolorowe, kwaśne, miękki i z nadzieniem – nie tylko dzieci kochają żelki odznaczają się różnymi smakami, ale to ich kolory i fantastyczne kształty są dla nas największą frajdą, a szczególnie dla dzieci.
Wszyscy zajadamy się żelkami, jednak mało kto z nas wie, jak te łakocie powstają. Fanom najróżniejszych w kształcie żelek wyjaśniamy, z czego są one zrobione oraz wybieramy najfajniejsze kształty.
Z czego robione są żelki?
Do produkcji kolorowych żelek używa się powszechnie specjalnej mieszaniny cukru, glukozy, skrobi, barwników, aromatów, kwasu cytrynowego oraz żelatyny. Dzisiejsze firmy produkujące smakołyki wychodzą naprzeciw wymaganiom współczesnych konsumentów. Dzięki temu powstają żelki, które posiadają składniki odpowiadające np. wegetarian. Cały wysiłek po to, aby każdy mógł cieszyć się tym wspaniałym smakiem i niezwykłą konsystencją! Jeśli chodzi o sam proces powstawania słodyczy, to z wymienionych wyżej składników gotuje się specjalną płynną masę, która jest wlewana do przygotowanych foremek, w których stygnie przez kolejny dzień. Teraz gotowe żelki są pakowane i gotowe do skonsumowania przez dowolnego łasucha.
Hamburger czy pająk?
Poza klasycznymi misiami żelki oferują nam dzisiaj znacznie więcej. Możemy zajadać się szeregiem różnych rodzajów łakoci w kształcie pająka, butelki z colą, banana, węża czy hamburgera. Zelkowi można nadać dowolny kształt. Sam proces jest bardzo prosty, ponieważ proces tworzenia żelka polega na tym, że odręczny rysunek projektanta jest skanowany do komputera, gdzie program graficzny stworzy jego trójwymiarowy obraz. Dane są przekazane do specjalnej maszyny, która wycina gipsowy model, z którego można zrobić niezliczoną ilość stempli. To właśnie z nich robi się później specjalne tace z formami do produkcji żelków, na których bazie można nadać im fantastycznych kształtów.