Diastema- jak ją leczyć?
9 marca 2017Diastema nie musi być postrzegana jako wada zgryzu. Jako wada zgryzu jest postrzegana dopiero wtedy gdy szparka między zębami ma więcej niż dwa milimetry. Dopiero wówczas może być powodem chorób przyzębia i „rozpychać” pozostałe zęby. Jest kilka rodzajów tej przypadłości: diastema prawdziwa, diastema rzekoma i diastema fizjologiczna. Diastema nie musi być uznawana za problem natury estetycznej- jest wiele modelek, którym diastema dodaje urody i wygląda naprawdę uroczo. Jeśli jednak diastema to dla nas duży problem, nie tylko natury estetycznej, to można ją zlikwidować. W jaki sposób to zrobić? Jak wygląda zabieg? Czy odbywa się to jedynie dzięki leczeniu ortodontycznemu?
Zlikwidować diastemę można nie tylko dzięki leczeniu ortodontycznemu. W większości przypadków wystarczy prosty zabieg z użyciem wypełnień. Jednym ze sposobów zlikwidowania diastemy jest nałożenie licówek. To cienkie porcelanowe płytki o grubości około 5 milimetrów. Przykleja się je do szkliwa zęba. Przed zabiegiem warto wybielić zęby. Coraz popularniejsza w Polsce jest metoda polegająca na zamknięciu diastemy z użyciem światłoutwardzalnych kompozytów- zabieg trwa krótko, bo około 30 minut, a wypełnienie służy przez długie lata. Wypełnioną diastemę można później odtworzyć. Ceny usunięcia diastemy sięgają od 150 zł wzwyż w zależności od tego w jakim gabinecie, przeprowadzimy zabieg.
Jak już było wspomniane diastema jest uznawana za defekt przez większość ludzi, jednak wszystko należy ujmować indywidualnie. Niektórym osobom diastema nie przeszkadza i nie jest przez nich postrzegana jako defekt, w ogóle jej nie zauważają a są osoby, które nie potrafią z nią żyć i chcą jej się jak najszybciej pozbyć.